Stereotypy międzykulturowe, prawdy i mity o islami, muzułmanach i cywilizacji arabskiej.

Czy muzułmanin i islamista to to samo?

Muzułmanin to wyznawca islamu, czyli jednej z trzech monoteistycznych religii. Islamista to radykalista wykorzystujący hasła religijne do swojej działalności.

 • Arabowie to brudasy!

Arabowie będący muzułmanami, zgodnie z filarami religii, modlą się pięć razy na dobę. Przed każdą modlitwą muszą dokonać rytualnych ablucji, czyli umyć się. Dodatkowo muzułmanie nie używają papieru toaletowego – po każdym skorzystaniu z ubikacji podmywają się wodą.

 • Czy muzułmanie boją się psów?

W islamie pies jest uznany za zwierzę nieczyste. Muzułmanie nie trzymają tych zwierząt w domach, a jedynie w obejściach wokół swych domostw. 

 • Dżihad to wojna z niewiernymi.

Nie. „Wielka dżihad” to wojna z własnymi słabościami: nałogami, złymi i szkodliwymi nawykami. „Mały dżihad” to wojna obronna.

 • Islam karze zabijać katolików, bo są niewiernymi.

Islam nawiązuje i do judaizmu, i do chrześcijaństwa. Uznaje za święte księgi i Torę, i Nowy Testament. Żydzi i chrześcijanie nazwani są w islamie „ludami księgi”, czyli wierzącymi. Skrajne ugrupowania islamistów często mało wiedzą o swej religii i są poddawane manipulacjom wyrwanymi z kontekstu wersetami z Koranu.

 • „Państwo Islamskie” zabija tylko chrześcijan.

Zbrodnicza działalność tzw. „Państwa Islamskiego” zaczęła się od czystki na przejmowanych terytoriach od pozbycia się zwykłych muzułman, którzy nie chcieli przyjąć ich porządku. 

 • „Państwo Islamskie” popierają wszyscy muzułmanie.

Zwykli muzułmanie są najbardziej narażeni na zbrodniczą działalność tzw. „Państwa Islamskiego”. Szacuje się, że spośród 1,6 mld muzułmanów na świecie, z tzw. „Państwem Islamskim” utożsamia się tylko 0, 00625 % populacji islamu.

 • Dlaczego przywódcy islamu nie wypowiadają się krytycznie pod adresem „Państwa Islamskiego”? 

Imamowie, czyli duchowni przywódcy islamu, wypowiadali się i wypowiadają krytycznie pod adresem tzw. „Państwa Islamskiego”, tylko ich wypowiedzi są rzadko nagłaśniane przez media. Imam tatarski z podlaskich Kruszynian wypowiadał się na antenie różnych stacji telewizyjnych w listopadzie 2015 r., że " … Bardzo nas boli to, że ktoś wykorzystuje w nikczemny sposób naszą religię do osiągnięcia swoich celów.

Inne głosy duchownych przywódców, to: „Nie może być i nie powinno być żadnego kompromisu z terrorystami. To są przestępcy, którzy nie mają niczego wspólnego z normalnymi ludźmi, a nazywanie ich muzułmanami uważam za niesprawiedliwe.” 

 • Kiedy Tatarzy z Podlasia wrócą do siebie?

Tatarzy mieszkają u siebie na Podlasiu od 1679 r., kiedy to król Jan III Sobieski nadał im ziemie we wsiach Drahle, Bohoniki, Kruszyniany i inne.

 • Czy Tatarzy to Polacy?

Tak – Tatarzy mieszkający na Podlasiu od ponad 335 lat to obywatele polscy. W Polsce mieszka ok. 3 tysięcy Tatarów.

 • 15 % polskie społeczeństwa to już imigranci.

Nie. Tylko 0,3% naszego społeczeństwa to cudzoziemcy.

 • Turek i Arab potrafią się dogadać.

Nie. Język arabski i turecki nie mają nic wspólnego ze sobą. Nie są do siebie podobne.

 • Gruzini to muzułmanie.

Nie. Gruzini są chrześcijanami. Jest to drugie na świecie państwo, które przyjęło chrześcijaństwo jako religię narodową w 337 r.

 • Kobieta w islamie jest dyskryminowana i prześladowana.

Niektóre muzułmanki twierdzą, że to kobiety z tzw. zachodniej cywilizacji są dyskryminowane i wykorzystywane, bo muszą utrzymywać rodzinę i ciężko pracować. Zgodnie z zasadami islamu kobieta ma prawo pracować, ale nie musi dorzucać do rodzinnego budżetu zarobionych pieniędzy. Utrzymanie rodziny jest obowiązkiem mężczyzny.

 • Muzułmanie rozmnażają się, żeby zabierać nam zasiłki.

W rodzinie muzułmańskiej, zgodnie z zasadami islamu, dziecko jest największą wartością rodziny i sensem jej istnienia. Małżeństwo jest zawierane w islamie, żeby posiadać dzieci. Decyzja o posiadaniu potomstwa nie jest odwlekana w czasie.

 • Każdy muzułmanin bije żonę.

Nie każdy muzułmanin bije żonę. Gdy muzułmanka poskarży się swojej rodzinie, że mąż ją bije, to zostanie od razu zabrana do swego domu rodzinnego.

 • „Allahu akbar” to wezwanie do zabijania.

W języku arabskim „Allahu akbar” oznacza „Bóg jest wielki”. Sformułowania tego używają także arabscy chrześcijanie mieszkający w Syrii, Libanie, Iraku, czy Egipcie.

 • Ten wasz Bóg Allah.

W monoteistycznych religiach – judaizmie, chrześcijaństwie, islamie – Bóg jest jeden. Nie ma oddzielnego Boga dla każdej z monoteistycznych religii.

 • Obcowanie seksualne z nieletnimi:

Głos europejski: jesteście pedofilami, żenicie się z małymi dziewczynkami.

Głos muzułmański: czym się różnią nasze małżeństwa z 14-, 15-latkami od waszego przyzwolenia na rozpoczynanie życia seksualnego przez gimnazjalistów?

 • Muzułmanie znęcają się nad zwierzętami, bo podrzynają im gardła.

Według znawców tematu tzw. ubój rytualny, stosowany u żydów i muzułmanów, polegający na szybkim poderżnięciu gardła zabijanemu zwierzęciu, powoduje, iż zwierzę nie umiera w męczarniach i mniej się męczy, a jego mięso jest smaczniejsze. W momencie zabicia zwierzę nie jest tak zdenerwowane i przez to jego mięso nie jest tak napięte.

 • Kraje arabskie nie przyjmują uchodźców z Syrii, to dlaczego my mamy im pomagać?

Na samym Bliskim Wschodzie przebywa obecnie ok. 4,8 miliona uchodźców z Syrii:

Kraj

Liczba uchodźców z Syrii

Liczba uchodźców z Syrii w % populacji

Turcja

2,7 mln

3,6 %

Liban

1,1 mln

22 %

Jordania

640 tys.

8,8 %

Irak

245 tys.

0, 73 %

Egipt

120 tys.

0, 14 %

 

 W Arabii Saudyjskiej przebywa ok. 600 tysięcy imigrantów z Syrii. Nie są to uchodźcy w prawnej definicji, gdyż Arabia Saudyjska nie podpisała Konwencji Genewskiej i oficjalnie nie może przyjmować uchodźców. Król saudyjski i jego świta, bazująca na państwie religijnym, obawia się zwiększonego napływy obywateli Syrii, gdyż społeczeństwo syryjskie było społeczeństwem świeckim.

 • Uchodźcy to sami młodzi mężczyźni z najnowszymi modelami IPHONE.

Według danych UNHCR, agendy ONZ ds. uchodźców, ponad połowa uchodźców ma poniżej 18 lat. Z ogarniętego wojną Bliskiego Wschodu wyjeżdżają do Europy tylko najbogatsi, których jest stać na wydanie na podróż i opłacenie pośredników. Koszt wyjazdu dla jednej osoby to kwota rzędu 3000 – 4000 euro.  

 

     Projekt „Więcej wiedzy, mniej emocji” współfinansowany jest ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz Gminy Miasto Szczecin